BULUT BİLİŞİM

Kurumların ortak yapıları kullanarak bilişim ihtiyaçlarının karşılanmasını “Bulut Bilişim” olarak tanımlayabiliriz. Bulut Bilişim, Yönetilebilir Servisler kavramını, özelleştirilebilen ve ortak bir platform üzerinde barındırılan yazılım kaynaklarının istenildiğinde erişilebilen yapı haline getirilmesi şeklinde genişletmektedir. Aslında “Bulut” bu şekliyle bir ürün olmaktan çok bir hizmet şeklidir. Yapılan araştırmalar Bulut Bilişim kavramının ortaya çıktığı ilk yıllara ait şu veriyi ortaya koyuyor:

 

Bulut hizmetinden faydalanan kurumların büyük bir çoğunluğunu küçük ve ortaklı ölçekli işletmeler oluşturmakta

Kullanıcı sayıları 5-50 arasında değişmekte

Bulut servisini kullananlar daha önce hiç CRM uygulaması kullanmadığını belirtiyor

Bulut servisini kullanmaya karar verenlerin çoğu bilişim teknolojileri dışından geliyor.

Bugünkü araştırmalar ise Bulut Bilişim servislerinin vizyonunun değiştiğini ve günümüzde büyük işletmelerin de bulut hizmetlerine yöneldiğini göstermektedir. Sektör ihtiyacına paralel olarak, bulut hizmetini verecek kurumların da satış ve servis üretme konularında performans ölçümlerinde kullanılan KPI’larını değiştirmesi gerekmektedir.

Pazarlama Maliyetlerinin Geri Dönüşüm Oranı (ROI)

Gelir Tipine Göre Büyüme

Yeni Müşteri Kazanım Maliyeti

Müşteri Elde Tutma Süresi

dFlora, barındırma hizmeti verme konusunda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yetkilendirilmiş bir firmadır ve yukarıda adı geçen KPI’larını Bulut Servisi hizmetine uygun bir şekilde yapılandırmıştır. Bulut Servis hizmetini üç ana modelde sunmaktayız:

Yazılım Servisi

Sektörel veya genele yönelik hazır ürünlerimizi sunmaktayız. Farklı ihtiyaçlara alternatif çözümler üretmekteyiz.

Platform Servisi

Geliştirmiş olduğumuz ürünlerin farklı platformlar için entegrasyon ve geliştirme hizmetleri bu grupta yer almaktadır.

Yapı Servisi

Bulut ortamında hizmetini sunduğumuz ürünlerimiz Pigeon,Trillium Software (Veri Kalitesi), GMOfisim ve BulutCRM’dir.

dflora Bulut Bilişim Ürünleri

Ürünlerimiz birbirinden bağımsız yapılar içinde kullanılabileceği gibi, ihtiyaç duyan müşterilerimiz bütünleşik bir yapı içinde de kullanabilmektedir. Müşteri bilgilerini CRM’de tutarken, müşterilerinizin verilerinin temizliğini Trillium Software ve dFlora bilgi birikimi temizleyebilir, tekilleştirebilir, Pigeon servisleri ile adresleri düzenleyebilir, haritadaki yerini tespit edebilirsiniz. Bütün bu servisleri kullanırken, “bunları ben nasıl entegre edeceğim” diye düşünmenize gerek kalmadan, tek noktadan kullanıcılarınızı yöneterek yapabilirsiniz. dFlora Bulut Servisimizin özellikleri:


Otomatik Yedekleme

Sunucularımız üzerinde bulunan tüm veri otomatik olarak sürekli yedeklenmektedir.

Yüksek Güvenlik

Bulut sisteminde kurduğumuz mimari tasarımla müşterilerimiz için birincil önem arzeden veri güvenliğini garantiliyoruz. Bununla birlikte internet üzerinden hizmeti sunulan her bir ürünümüz için erişim SSL sertifikalı güvenli sayfalar üzerinden sağlanmaktadır. Kullanıcıya özel kullanıcı adı ve şifre bilgisiyle sisteme erişim yapan kullanıcı, kendisine atanmış olan yetki çerçevesinde işlem yapar.

Yüksek Erişilebilirlik ve Performans;

SLA’lerimizde %99 erişilebilirlik seviyesini garantiliyoruz. dFlora Bulut servisi, cluster mimari ile network load balancing desteğiyle çalışan sunucularımız üzerinde çalışmaktadır. Bu sayede planlı veya plansız oluşabilecek servis kesintilerine karşı yüksek erişilebilirlik seviyesini sağlıyoruz. Hem mimari yapının katkıları ile hem de sunucularımızın bulundurulduğu merkez binamıza kadar çektirdiğimiz fiberoptik hatlarla sistemlerimizin yüksek çalışma performansını sağlıyoruz.